قلاتویه فورگ آخرین نقطه استان فارس

روستای قلاتویه و چشمه های آب گرم آن

19

روستای قلاتویه از توابع بخش فورگ در فاصله ۱۳۰کیلومتری شهرستان داراب در مسیر جاده داراب بندرعباس به عنوان آخرین روستای استان فارس منتهی به حوزه استحفاظی هرمزگان است.مسافت این روستا با اولین روستای هرمزگان طاشکویه به طور تقریبی ده دقیقه با سرعت معمولی خودرو طی می شود.درضلع جنوبی این روستا چشمه های پراکننده آب گرم که به زبان محلی اوباد می گویند وجود دارد. که به نوبه خود خاصیت درمانی جهت امراض مختلف دارد. به تعبیر دیگر می توان این چشمه ها را نوعی درمانگاه رایگان و خدادادی نامید. هر کدام از چشمه های آب گرم قلاتویه نام خاص خود را دارد.

20

آبگرم هسته ای:

که از شگفتی های بزرگ منطقه فورگ است.از قدیم الایام روزانه از این چشمه کوچک هسته خرما بیرون می آید و هر چند تعداد هسته ها کم است و این رویداد به ندرت اتفاق می افتد اما این روند ادامه دارد و کسی تا کنون تحقیق جامعی روی این چشمه انجام نداده و هنوز به عنوان یک شگفتی بی پاسخ مانده است.

آب گرم گوگردی:

ذرات مچاله شده گوگرد به صورت پی گوسفند از این چشمه بیرون می آید که به احتمال قوی معدن گوگرد زیز زمینی در مسیر آب این چشمه قرار دارد.

آب گرم غار غارو:

به اصطلاح محلی چشمه هایی که در مسیر خود ایجاد صدا می کند و اهالی منطقه به همین علت آن را غارو نامیده اند.

آب گرم چاهو:

در کنار دیگر چشمه ها قرار دارد که بیشتر جهت درمان امراض پوستی در آن استحمام می کنند.

آب گرم زخمی:

که از نام آن پیداست خاصیت درمانی زخم های کهنه بدن را دارد و عده ای جهت درمان زخم های کهنه و عفونی خود، با این آب،نقاط زخمی را شستشو می دهند.علاوه بر امراض پوستی و زخم های کهنه و عفونی،گاه گاه مردم جهت رفع درد مفاصل،بیماری های قارچی و… از این چشمه ها استفاده می کنند. بنا به گفته دهیار روستای قلاتویه فاصله این چشمه ها تا جاده حدود۷۰۰متر است. که می توان آب های گرم و درمانگر این چشمه ها را مهار و به سمت یک استخر هدایت کرد. قطعا از این طریق می توان بازار گردشگری و اقتصادی را مشابه چشمه آب گرم گنو بندرعباس رونق داد.

تنظیم وتهیه:رسول امیری

پیگیری فورگ Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط دکتر رسول اخگر در شنبه, 21 سپتامبر 2013 ساعت 7:23 ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. +1
    Avatar

    چه جای جالبی هست دستون درد نکنه که اینجا را معرفی کردید

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه