برافراشتن پرچم امام حسین(ع) آیین مردم "دوبرجی" برای استقبال از محرم

استقبال از محرم در دوبرجی از نگاه دوربین خبرگزاری مهر

مردم شهر دوبرجی در شهرستان داراب استان فارس با برافراشتن پرچم امام حسین (ع) و طی آیینی که قدمتی چندصد ساله دارد به استقبال ماه محرم رفتند.

 به گزارش خبرنگار مهر، ورود نمادین کاروان و برافراشتن پرچم امام حسین (ع) در شهر دوبرجی شهرستان داراب استان فارس قدمتی چندصد  ساله دارد.

 عده ای آیین استقبال از محرم مردم منطقه دوبرجی را به دوره قاجار می دانند که طی آن یک روز قبل از محرم با صدای سرناو طبل و نقاره با نوایی غمگین به گوش زمین و زمان می نواختند . مردم به این  طرز نواختن، نقاره  وارونه می گفتند که با ترکیبی از غم ، هشدار و بیدار باش نواخته می شد تاهمگان بدانند که صدای پای کاروان خون و شهادت می آید.

 فعالان فرهنگی و مذهبی شهر دوبرجی در حال حاضر با پیروی از آیینهای تاریخی خود در استقبال از ماه محرم، با کاروانی از نمادهایی از واقعه کربلا، سیاهی لشکر،اسب و نیزه و کلاهخود و شمشیر، طبل و سنج و گهواره ، چاوشی خوانی و هر آنچه کاروان آن روز را متصور کند ، از محل امامزاده محمد در فاصله یک کیلومتری شمال شهر دوبرجی حرکت را آغاز می کنند.

 توده های مردم از سراسر بخش فورگ به کاروان می پیوندند و در پایان به مکان مهدیه که در قلعه فورگ قرار دارد می رسند. افراد کاروان به روی پیشخوان و مهتابی (سن ) مستقر می شوند و جمعیت در پایین سن قرار می گیرد.

 پرچم بزرگ و سرخ حسینی که متبرک شده کربلاست ، روی دست دختران و نونهالان دانش آموز حمل می شود. جمعیت کوچه ای می سازند یک سمت کوچه زنان و سمت دیگر مردان قرار دارند. قرآن و اسفند و گل های پرپر شده در یک سینی روی دست یکی از دختران، که پیشاپیش پرچم حرکت می کند، قرار دارد.

پرچم بزرگ و سرخ با خط درشت یاحسین(ع) به پیش می آید. نوای موسیقی  غم ، صدای طبل، نوحه خوانی و گریه و فریاد”یا حسین” نیز همزمان در فضا پخش می شود.

 پرچم به جایگاه می رسد و خادمان حسین (ع)  با همکاری خانواده شهدا ، پرچم را به طناب تیرک می بندند. نم نم و آهسته پرچم با بدرقه نگاه مردم به آسمان صعود می کند.

به گزارش مهر، این آیین امسال نیز عصر دوشنبه با حضور گسترده عزاداران حسینی در منطقه دوبرجی برگزار شد.

.

پیگیری فورگ Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط دکتر رسول اخگر در جمعه, 08 نوامبر 2013 ساعت 8:18 ب.ظ

دیدگاه