تلاش برای ثبت معنوی آئین برافراشتن پرچم سرخ حسینی دوبرجی

مسئول ثبت میراث معنوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: پرونده اثر معنوی برافراشته شدن پرچم سرخ حسینی دوبرجی، مرکز بخش فورگ شهرستان داراب، هفته آینده برای ثبت در فهرست ملی به تهران ارسال خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، مژگان ثابت‌قدم جمعه ۲۴ مهر در جمع خبرنگاران گفت: در ثبت آثار معنوی در فهرست ملی، ابعادی نظیر قدمت، منحصر به‌فرد بودن، مردمی بودن، حمایت ارگان‌های دولتی و … همه اهمیت دارند.

وی ادامه داد: این موارد به شکل یک پرونده شامل متن، فیلم و عکس و هر چیزی که مورد نیاز باشد را مستند می‌کنیم و پس از آنکه آثار در میراث فرهنگی استان به ثبت رسید، پرونده به تهران ارسال و توسط ۱۰ داور، بازبینی می‌شود و در نهایت توسط نماینده‌های استان از آن دفاع خواهد شد.

ثابت‌قدم در خصوص وضعیت پرونده ثبت معنوی برافراشته شدن پرچم سرخ حسینی در دوبرجی بیان کرد: خوشبختانه سال گذشته پرونده به اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال کرده‌اند که در این مدت نواقص آن رفع شده است البته یکی از دلایل طولانی شدن بررسی این اثر تغییر و تحولات مدیریتی بود.

وی از ارسال نتایج پرونده‌هایی که طی ۳ سال گذشته به تهران ارجاع شده بود خبر داد و گفت: خوشبختانه ۶ اثر از این آثار در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما هنوز نتیجه نهایی بررسی پرونده‌هایی که سال گذشته ارسال شده، اعلام نشده و یکی از این پرونده‌ها هم افراشتن پرچم سرخ حسینی دوبرجی است.

ثابت‌قدم گفت: پس از رفع نواقص طی هفته آینده مجددا پرونده این آئین مذهبی برای ثبت به تهران ارسال خواهد شد.

پیگیری فورگ Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط دکتر رسول اخگر در جمعه, 16 اکتبر 2015 ساعت 11:30 ب.ظ

دیدگاه